Sony odhalilo DualSense, nový ovládač pre Playstation 5

DualSense je novým gamepadom pre Playstation 5, ktorý sa nedrží zabehnutej línie.

Sony pomaly, ale isto odhaluje svoju chystanú konzolu Playstation 5. Jej hardvérové špecifikácie nám firma odhalila len prednedávnom. Dnes nám firma odhalila ovládač.

Ten ponesie názov DualSense. Sony zmenu názvu odôvodňuje tým, že ide o radikálny krok vpred od predošlých ovládačov. Na meno Dualshock môžeme teda zabudnúť.

Druhá viditeľná zmena je vo farebnom prevedení. Vo väčšine prípadov Sony volí jednofarebnú kombináciu. DualSense bude mať od základu dve farby. Prím bude hrať biela, doplnená o tradičnú čiernu farbu. Zrejme aj Playstation 5 bude v takejto farebnej kombinácií.

Haptická odozva a adaptívne triggery

Ovládač ponúkne haptickú odozvu. Sony tvrdí, že takto zážitok hráčov ešte viac umocnia. Rovnaký účinok majú mať aj adaptívne triggery. Tlačidlá L2 a R2 budú programovateľné. To znamená, že pri simulovaní natiahnutia luku bude mať tlačidlo R2 iný odpor, ako pri pridaní rýchlosti na ľade.

Vďaka zapracovaniu týchto technológií Sony muselo zmeniť tvar ovládača. Firma tvrdí, že ich dizajnéri navrhli viac ako 100 rôznych prototypov. Tie prešli dôsledným testovaním, z ktorých následne vybrali tvar, ktorý najlepšie padol hráčom do ruky.

Pohľady na nový Xbox Series X ovládač

Na ovládači nenájdeme Share tlačidlo. To sa ponovom menuje Create. Sony túto zmenu odôvodňuje tým, že hráčom dajú ešte viac možností, ako svoje herné zážitky zdieľať s komunitou. Zrejme sa tak dočkáme nejakého prepracovaného prostredia pre streaming, respektíve strihanie obsahu.

Ako je z obrázkov vidieť, DualSense by mal mať port USB-C. To eventuálne evokuje možnosť rýchleho nabíjania. Ovládač dostane aj vstavaný mikrofón, čím odpadá nutnosť mať headset, ak ste chceli s vašimi priateľmi komunikovať voice chatom. Nateraz nevieme, či sa bude dať snímanie hlasu týmto mikrofónom nejako vypnúť.