NHL 20 – Recenzia Playstation 4 verzie

NHL 20 je presne taká, akú si ju pamätáte z minulých rokov. A to je smutné.

Séria NHL je na súčasnej generácii konzol zakliata. Keď vyšla NHL 15 na Playstation 4 a XBOX One, mnoho hráčov ju kritizovalo za absolútne orezaný koncept. Vývojári v podstate vydali len pár herných módov a to bolo všetko. Hoci postupom rokov prinášajú nové herné módy, tímy a vylepšenia, fanúšikovia sa nevedia zbaviť pocitu, že ich milovaná séria je len v akomsi “udržiavacom” režime. Prináša tohtoročný diel tak veľmi potrebné inovácie? Podarilo sa NHL 20 spraviť ten pomyselný krok vpred?

Hneď na začiatok recenzie treba povedať, že hra je pre EA na absolútnom okraji záujmu. Vidno to najme z dvoch vecí, po ktorých komunita okolo hry túži už celé roky. Tou prvou je PC verzia. Je to smutné, no posledná NHL hra od EA Sports na PC vyšla ešte v roku 2008. Tak teda možno o rok. Ak vôbec.

Grafika od roku 2014 nezmenená

Ďalšou vecou, ktorá by si zaslúžila zmenu, je engine hry. Nie, že by hra vyzerala zle, no to najlepšie už má za sebou. Výraznejšie zmeny v grafike nebadať. Škoda, lebo svet grafiky sa už od roku 2014 hádan niekam posunul. Už šiesty diel série sa pozeráme na to isté. Výraznejšie zmeny badať akurát tak na tvárach hráčov. Už nevyzerajú všetci úplne rovnako. Tie najväčšie hviezdy viete od seba rozlíšiť.

Je to smutné, no najväčšia zmena v grafike hry je tá zápasová. To je tá, ktorá vám pri hre ukazuje čas, skóre, strelca gólu atď. Čo viedlo vývojárov k tejto zmene, neviem. Faktom je, že ukazovateľ skóre a času na spodku obrazovky pôsobí absolútne neprirodzene. Navyše, tiahne sa po celej šírke, takže vám kradne priestor pre samotnú hru. Je to zmena, ale nepatrí medzi tie najlepšie.

World of Chel prichádza s módom Eliminator

Zmeny k lepšiemu však prináša herný mód World of Chel. Vývojári napravili jednu z najväčších chýb minulého ročníka a mód NHL Ones si konečne zahráte aj offline s vašimi priateľmi. Už vám tak nič nebráni, aby ste si zahrali traja. Každý proti každému, o to, kto dá v stanovenom časovom limite najväčší počet gólov. Istou motiváciou hrať tento offline mód môže byť fakt, že na odomknutie všetkých zamrznutých rybníkov musíte splniť určité ciele. Chceš hrať na rybníku v parku? Okej, ale zahraj si desať zápasov na ostatných rybníkoch. A chcel by si hrať s Ovečkinom? Fajn, ale musíš mať aspoň päť výhier.

Okrem toho sa World of Chel dočkalo aj ďalších fajn zmien. Nájdeme tu mód Eliminator. Pri ňom sa vývojári inšpirovali battle royale žánrom. Teda, to tvrdia aspoň oni. Žeby tu boli nejaké survival prvky sa nedá povedať. Osobne si myslím, že označenie “battle royale” použili len na to, aby pritiahli pozornosť.

Séria nijaký posun vpred nespravila. Ostáva na mieste a s pokojným svedomím hru môžem označiť ako NHL 19.5.

O čo však v tomto móde ide? Eliminator ponúka dva varianty. Obe sú inšpirované už existujúcimi hernými módmi. Konkrétne ide o NHL Ones a Threes. V prípade NHL Ones súperí celkovo 81 hráčov o to, kto z nich je najlepší. Na to, aby ste sa dostali až na vrchol, musíte vyhrať štyri po sebe idúce zápasy 1vs1vs1. Za každý vyhratý zápas získavate tašku s odmenami. Samozrejme, ako postupujete ďalej, aj odmeny sa zvyšujú.

V prípade Threes módu je to obdobné. Hra hráčov rozdelí na trojčlenné mužstvá. Tie proti sebe súperia o to, ktoré z nich je najlepšie.

Vývojári sa s World of Chcel vyhrali a je to vidno. Editor postavy je ešte väčší a bohatší ako pred rokom. Aj rôznych mikín, korčúľ, hokejok,… je viac. Viete sa s tým veľmi pekne vyhrať.

Motiváciou na hranie jednotlivých módov vo World of Chel je aj list úloh. V každom jednom móde dostanete náhodne vybrané úlohy, ktoré máte splniť. Za samotné splnenie dostávate odmenu v podobe skúseností. Ak však splníte celý list úloh, získate legendárny predmet pre svoju postavu.

Ostatná ponuka herných módov je prakticky bez zmeny. Nájdete tu Play-off, Nájazdy, Hokejovú Ligu Majstrov aj s Banskou Bystricou, režim Organizácie či Tréningový režim. Ale aj NHL Threes. To aj tento rok ponúka vlastnú kampaň, v ktorej sí skladáte tím a súperíte s mužstvami z celej Ameriky.

V hrateľnosti všetko postarom

Vývojári ostávajú verní svojej tradícií, keď každý rok mierne upravia niektorú hernú činnosť v hrateľnosti. Tento rok sa zamerali na prihrávky a streľbu. Po novom, je tu väčšia variácia toho, ako hráč prihrávku preberá. Už pri tom nevyzerá tak, ako keby si musel zastať, prebrať ju a potom sa rozbehnúť ďalej. Do hry si našlo cestu celkovo až 45 nových animácii streľby. Keď sa prehrá animácia, ktorá by danej akcii odpovedala aj v skutočnosti, streľba vyzerá nápaditejšie a reálnejšie. Rovnako tu nájdeme aj tradičné druhy streľby od najlepších zakončovateľov súčasnosti.

Drobné zmeny v prihrávkach a streľbe pomohli k tomu, že hra vyzerá zase o niečo plynulejšie. Avšak, nejde o nič prevratné. A ak som v úvode tvrdil, že hra vyzerá už šiesty diel rovnako, tak to platí aj o hrateľnosti. Tá sa mení len minimálne. Ak ste dlhoročným hráčom, v ničom vás neprekvapí.

Ak by som to mal zhrnúť…

Ak by ste sa pozreli na NHL 20 a prižmúrili obe oči, zrejme by ste hru od minuloročnej verzie nerozoznali. Minimálna dávka inovácii a “udržiavací” režim vývojárov sa podpísal na tom, že posledné ročníky vyzerajú veľmi podobne. A to je smutné. Nadnesene povedané, EA si rok čo rok pýta 60 eur za update súpisiek. Zrejme poslednou nádejou na zmenu sa stane budúca generácia konzol. Tá by so sebou mohla priniesť už tak dlho očakávaný nový engine. A možno aj PC verziu.

Takže odpoveď na otázku z úvodu znie: Nie, séria nijaký posun vpred nespravila. Ostáva na mieste a s pokojným svedomím hru môžem označiť ako NHL 19.5. Ak teda vlastníte minulý ročník, update sa vám neoplatí. Ak ste majiteľom niektorého zo starších ročníkov, asi by som po NHL 20 siahol. Minimálne pre World of Chel.

NHL 20

Obsah - 7.5/10

Gameplay - 8/10

Grafika - 7/10

7.5/10

Verdikt

NHL 20 je novšou a mierne vylepšenou verziou minuloročnej hry. Ak vlastníte NHL 19, kúpa novej hry pre vás zrejme nemá zmysel. Ak ale vlastníte starší diel, po NHL 20 by som siahol. Minimálne pre World of Chel.

Marek Jaroš

Mám 22 rokov a Gameware.eu je môj semestrálny projekt. A ak práve nehrám najnovšie pecky, tak ma nájdete na MatFyze kde študujem, alebo s mojou priateľkou Saši 🙂