EXKLUZÍVNE: Cena PlayStation 5, dátum vydania, zoznam hier na PS5

Na Reddite sa objavila obrovská kopa informácií ohľadom next-gen konzoly Playstation 5.

Nová generácia konzol sa nezadržateľne blíži. Spolu s ňou sa však objavuje aj obrovská dávka kadejakých špekulácií, ale aj únikov informácií. A ani dnešok nie je výnimkou.

Na reddite sa objavil pomerne rozsiahli príspevok, ktorý v sebe zhŕňa viaceré neoverené informácie, no prináša aj obrovskú kopu nových. Preto, prosím vás, pri čítaní nasledujúcich riadkov myslite na to, že žiadna z týchto informácií nie je overená!

Cena a dátum vydania Playstation 5

V prvom rade, Playstation 5 by mala vyjsť 30. Októbra. Jej počiatočná cena by mala byť 500 dolárov, čiže u nás 500 eur. A hoci počiatočná cena je už pevne stanovená, finálna špecifikácia konzoly nie. Veľkou premennou je aj SSD disk, kde sa Sony snaží docieliť kapacitu 2TB.

Už 5. Februára by Sony na svojom evente mali svetu ukázať systém konzoly, ale aj nový Dualshock 5 či predstaviť kľúčové vlastnosti konzoly. Ďalší veľký event by mal byť v čase okolo E3. Posledný event zase tesne pred vydaním. Pomedzi to by Sony mala hráčov novými informáciami zásobovať prostredníctvom State of Play live-streamami.

Nový pohľad na devkit Playstation 5 a Dualshock 5 gamepad

Kľúčové vlastnosti

Medzi kľúčové vlastnosti systému konzoly by mala patriť schopnosť mať naraz pozastavené až 4 hry, medzi ktorými budete môcť voľne prepínať. Tak isto by ste mali vedieť mať jednu hru zapnutú aj viackrát.

V cloude budete môcť mať hier pozastavených koľko len budete chcieť. Cloud budete môcť využiť nato, aby ste aj po mesiacoch nehrania hry pokračovali presne tam, kde ste skončili.

Samozrejme, na cloud by ste mali vedieť nahrať savy, screenshoty či videá z vašej konzoly. To všetko preto, aby ste mali na disku čo najviac miesta pre hry.

Obrovským lákadlom by mala byť spätná kompatibilita pre všetky Playstation systémy. Pri vydaní konzoly si budete môcť zahrať hociktorú PS4 hru. Avšak, knižnica ostatných PS konzol bude zo začiatku značne limitovaná.

Sony chce ďalšie hry pridávať tak, ako to robí Microsoft túto generáciu. Väčšine starších titulov bude značne rozšírená o 4K rozlíšenie textúr, vyšší framerate či dokonca ray-tracing. Vraj pôvodné Gran Turismo takto vyzerá skvelo, keď si uvedomíme, že hra má 22 rokov.

Launch v znamení exkluzivít

Sony si je vedomé, že predajom na začiatku najviac pomôžu exkluzívne hry. Preto ich má na launch naplánovaných hneď niekoľko.

Štúdio Guerrilla Games by malo priniesť ďalší diel Killzone série. Skôr ako o pokračovaní sa rozpráva o reboote značky. Vývojári sú vraj extra zameraní na multiplayerovú zložku hry.

Bluepoint Games už podľa dávnejších špekulácií majú pracovať na remaku Demon’s Souls. A hoci vývojári majú požehnanie samotného Miyazakiho, hra vraj bude predmetom mnohých debát. Totižto, Bluepoint Games dostalo obrovskú dávku umeleckej slobody.

V štúdiu v San Diego by mal zas vznikať reboot série SOCOM. Náznaky dlho vraveli o tom, že na hre pracujú v Guerrilla Games. Avšak, to nie je pravda. Terajší vývojári majú používať len ich Decima Engine a hra má ponúkať foto-realistickú grafiku.

Najväčším projektom v histórií Sony má byť Gran Turismo 7. Na ňom sa vraj pracuje už od roku 2014 a hra je dizajnovaná tak, že obsah do nej by mal byť pridávaný po dobu 10 rokov od vydania.

V Insomniac Games, ktoré už patrí pod Sony, zas pracujú na novej Ratchet & Clank hre. Hra bola vo vývoji už pred vydaním remaku z roku 2016. Malo by ísť o prvú časť novej trilógie.

Rumor: Spider-Man 2 môže vyjsť už v roku 2021

Ďalšou multiplayerovú hru by mali priniesť vývojári z Remedy Entertainment. Titul je známy pod označením Project Vanguard a aj na základe úspechu tejto hry sa má Sony rozhodnúť, či štúdio odkúpi pod svoje krídla alebo nie. O hre samotnej veľa nevieme, ale vraj je to zmes ich nedávnej hry Control, Star Treku a filmu Gravitácia.

Vydania by sa po rokoch mal dočkať aj titul WiLD. Vývoj pod vedením Michela Ancela vraj nešiel veľmi dobre, nakoľko viac času venoval hre Beyond Good & Evil 2. Ten na hre stále pracuje, ale už nemá takú veľkú zodpovednosť. Navyše, hra mala byť presunutá na Decima Engine a vyjsť by mala ako na Playstation 5, tak aj na Playstation 4.

Nové akčné hry by mali priniesť aj Sony London Studio (inšpirované Hellblade) a Sony Japan Studio (duchovný nástupca Gravity Rush 2).

A čo ďalej? 

Leak dokonca spomína aj ďalšie hry, ktoré by postupom času mali na konzolu vyjsť. Tu je ich zoznam:

  • Nový Horizon titul od Guerrila Games (2021)
  • Nový Uncharted titul od nového štúdia (2021)
  • Nový The Order titul od Ready at Dawn (2021)
  • Nový Motorstorm titul od Codemasters (2021)
  • Nový Spider-Man od Insomniac Games (2022)
  • Nový God of War od Santa Monica Studio (2022)
  • Nový titul od Fumita Ueda (The Last Guardian, Shadow of the Colossus) (2022)